ARON pomeni aktivnosti radioamaterjev ob nesrečah in nevarnostih
Člani Radiokluba Triglav so v pripravljenosti priskočiti na pomoč v času naravnih in drugih nesreč.
Smo društvo s statusom nevladne organizacije v javnem interesom
Radioklub Triglav je društvo, ki ima podeljen status nevladne organizacije v javnem interesu na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečam.
Društvo namreč opravlja naloge in dejavnosti varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami pod pogoji in na način, določen z zakonom o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami in na podlagi tega zakona izdanimi izvršilnimi predpisi.
Delovanju društva lahko pomagate z donacijo iz naslova dohodnine (več na Donacije)
Vsi radioamaterji so pripravljeni pomagati pri teh nesrečah v skladu s kodeksom ARON.
Kodeks ARON - aktivnosti radioamaterjev ob nesrečah in nevarnostih
1. člen
S kodeksom ARON se določajo pravila vedenja in delovanja radioamaterjev – članov Zveze radioamaterjev Slovenije (ZRS) ob nesrečah in nevarnostih, kot so: elementarne nesreče (poplave, požari, viharji, plazovi, potresi), večje ekološke nesreče ali nevarnosti (onesnaževanje ali ogrožanje okolja), prometne ali druge nesreče in nevarnosti večjih razsežnosti.
Ta pravila veljajo smiselno tudi za sodelovanje z radioamaterji sosednjih in drugih držav v primerih nesreč in nevarnosti mednarodnih razsežnosti.
2. člen
Namen in cilj delovanja radioamaterjev po tem kodeksu je nudenje pomoči pri zaščiti in reševanju človeških življenj in materialnih dobrin. Delovanje radioamaterjev temelji na humanitarnih, patriotskih in prostovoljnih osnovah v skladu s statutom ZRS in normami ter principi mednarodne radioamaterske organizacije – IARU.
3. člen
V primeru nevarnosti ali nesreče večjih razsežnosti se radioamaterji organizirajo samoiniciativno ali pa na pobudo nosilcev zaščite in reševanja (Civilna zaščita, gasilci, Rdeči križ in drugi).
4. člen
Radioamater, ki opazi ali sprejme obvestilo o znamenjih, pojavih ali dogodkih, ki ogrožajo imetje, zdravje ali življenje ljudi, je dolžan na najhitrejši možni način o tem obvestiti ustrezne pristojne službe (Center za obveščanje telefon 112, policija telefon 113).
Obvestilo mora imeti jedrnato vsebino:
- kaj se dogaja oziroma kaj se je zgodilo,
- kje se dogaja (določiti orientirane točke kraja dogodka),
- kdaj se je zgodilo (dan, ura, minuta),
- kdo obvešča (ime in priimek, naslov, telefon/klicni znak amaterske radijske postaje in kraj, od kje se javlja).
Radioamater samoiniciativno sproži delovanje po ARON-u, če oceni, da je nesreča ali nevarnost takšnega obsega, da zahteva takojšnje aktiviranje amaterskega radijskega omrežja. V primeru, da je nadaljnje delovanje in pomoč radioamaterja ali več radioamaterjev še potrebno, se ukrepa po navodilih ustreznih služb.
5. člen
Radioamaterji – člani ZRS, ki sodelujejo v aktivnostih, katere obravnava kodeks ARON, se lahko organizirajo v ustrezna radioamaterska omrežja. Radijski promet v akcijah ARON poteka po ustaljenem načinu v skladu z normativi, ki urejajo delo amaterskih radijskih postaj.
6. člen
Za aktiviranje in delovanje po ARON-u se lahko uporabljajo vsa frekvenčna področja, ki so dovoljena za radioamatersko delo. Radioamater uporabi frekvenco, odvisno od aparature, s katero razpolaga oziroma ocene, kako bo najhitreje prenesel obvestilo.
V primeru nesreč in nevarnosti večjih razsežnosti so priporočene frekvence: FM simpleksni kanal V40 145.500MHz, FM simpleksni kanal U280 433.500MHz, repetitorji ZRS in 3700KHz.
V nesrečah ali nevarnostih največjih razsežnosti se lahko uporabijo tudi druga frekvenčna področja. Ustrezna navodila v zvezi s tem izda Zveza radioamaterjev Slovenije na osnovi predhodnega dogovora s pristojnimi državnimi organi.
7. člen
Na frekvencah, kjer je sprožena ali deluje reševalna akcija, morajo vsi radioamaterji takoj prekiniti vzpostavljanje drugih radioamaterskih zvez. Dolžnost vsakega radioamaterja, ki sliši klic za nesrečo in nevarnost, je, da se takoj javi in se ravna po navodilih postaje, ki vodi reševalno akcijo.
8. člen
Akcijo praviloma vodi upravna postaja, ki je najbližja dogodkom na ogroženem mestu. Za koordinacijo lahko deluje več upravnih postaj, če to narekujejo velikost in obseg ogroženosti ali drugi tehnični razlogi. V času trajanja akcije poteka usmerjanje in koordiniranje dela vseh sodelujočih postaj preko upravne postaje (ali več postaj).
9. člen
Obseg in intenzivnost delovanja sta odvisna od potreb na ogroženem območju. Akcija traja od prijave nesreče ali nevarnosti do sanacije razmer oziroma dokler pristojni dejavniki ne ocenijo, da aktivnost radioamaterjev ni več potrebna. Akcija preneha takoj ali postopoma, glede na razvoj dogodkov, zaradi katerih je bila sprožena.
10. člen
Sodelovanje v reševalnih akcijah in spoštovanje kodeksa ARON je dolžnost vsakega člana ZRS
11.člen
Kodeks ARON je sprejel upravni odbor ZRS na seji v Ljubljani, dne 14. marca 1992.
Aktivnosti
Žled januar/februar 2014
V obdobju od 31.01.2014. – 15.02.2014 je Slovenijo prizadel katastrofalni žled, ki je povzročil ogromno materialno škodo in na velikem delu Slovenije onemogočil dobavo elektrike in onesposobil večino virov komunikacij. Naši člani so glede na potrebe radioamaterjev in drugih služb na območju Slovenije sodelovali pri zagotavljanju izrednih komunikacij in drugih aktivnosti za odpravljanje posledic in zagotavljanje koordinacije in komunikacije med različnimi službami v RS.
Poročilo sodelovanja članov Radiokluba Triglav pri naravni nesreči žledolomu v februarju 2014:
1. Na področju MOL žled ni povzročil večjih izpadov komunikacijskih sistemov, a so bili člani Radiokluba Triglav vseeno v pripravljenosti za morebitno intervencijo v sklopu sodelovanja s Oddelek za zaščito, reševanje in civilno obrambo. Komunikacije so kljub žledu delovale normalno in torej ni bilo potrebe za aktivacijo radioamaterskega omrežja primeru nesreč v Ljubljanski regiji. Pripravljenost radioamaterjev na področju MOL je bila torej preklicana 04.02.2014.
2. Predsednik Radiokluba Marmor-Hotavlje g. Dejan Novak – S56WDN je zaprosil Radioklub Triglav za pomoč zaradi hujše naravne nesreče na območju Občine Gorenja vas – Poljane. Župan občine Miran Čadež je vpoklical radioamaterje zaradi vzpostavljanja nujne komunikacije med PGD Trebija in PGD Sovodenj ter operativnimi enotami, ki delujejo na tem območju zaradi izpada komunikacij sistema ZARE. Člani Radiokluba Triglav so v obdobju od 03.02.2014 do 08.02.2014 radioamaterjem Radiokluba Marmor -Hotavlje posodili potrebno opremo za vzdrževanje nemotenega komunikacijskega sistema. V času intervencije smo bili v stalni povezavi s člani radiokluba Marmor Hotavlje za zagotavljanje morebitne dodatne materialne pomoči in v primeru večjih razsežnosti naravne nesreče tudi radioamaterjev za operativno delo na terenu. Navedena intervencija je trajala od 03.02.2014 do 15.02.2014.
3. Na področju Notranjske, kjer so bile razmere zaradi žledu najhujše, je naš član v času od 31.01.14 do 16.02.2014 na vrhu Slivnice oskrboval agregate za zagotavljanje povezav profesionalnih sistemov zvez. Vrh Slivnice služi kot hrbtenični povezovalni sistem med Ljubljano in Notranjsko (Postojno) vseh navedenih uporabnikov in zagotavlja tudi povezavo z regijskem centrom ZARE Postojna. Poleg tega vrh Slivnice z radijskim in GSM signalom zagotavlja pokrivanje področje Cerknice, Blok, Loške Doline in okolice, kjer je zaradi hudih razmer Telekom Slovenije zagotavljal klice uporabnikov GSM na 112..
Radioamaterji Radiokluba Triglav v letu 2015 sodelujemo v vajah ARON – Aktivnosti Radioamaterjev ob Nesrečah in nevarnostih v skladu s Kodeksom aktivnosti radioamaterjev ob nesrečah in nevarnostih.
V prostorih in z opremo Radiokluba Triglav se namreč v primeru nesreč in nevarnosti aktivira Regijska postaja ARON za regijo Osrednja Slovenija s klicnim znakom S50ALJ in operatorji pomenijo vez med drugimi radioamaterji v regiji in republiško postajo S50ARO, ki je postavljena v prostorih ReCO Ljubljana (Republiški center za obveščanje Ljubljana).
Vaje so potrebne za spoznavanje tehnike, uporabe in postopkov sodelovanja v primeru izpada vez profesionalnih služb ob narevnih in drugih nesrečah.
6.5.2015 je potekala prva vaja ARON pod okriljem Zveze radioamaterjev Slovenije, v kateri smo preizkušali delovanje prenosa podatkov v programih:
– FLDIGI
– WINLINK
Namen Vaje:
1. Sprejem radiograma s programom FLDIGI
2. Posredovanje tega radiograma do S50ARO preko Winlinka sistema s programom RMSExspress.
3. Sprejem potrditve od S50ARO preko Winlinka.
Ekipa pod vodstvom Lovrota S50LD je uspešno opravila tudi drugo vajo..
16.6.2015 je potekala druga vaja ARON pod okriljem Zveze radioamaterjev Slovenije, v kateri smo preizkušali delovanje prenosa podatkov v programih:
– FLDIGI
– WINLINK
– RMSExspress
Namen Vaje:
1. Sprejem radiograma s programom FLDIGI
2. Posredovanje tega radiograma do S50ARO preko Winlinka sistema s programom RMSExspress.
3. Sprejem potrditve od S50ARO preko Winlinka.
Ekipa pod vodstvom Lovrota S50LD je uspešno opravila preizkus.
Člani Radio kluba Triglav smo se v letu 2016 udeležili več ARON vaj.
Kot regijska ekipa ARON – S50ALJ smo se udeležili osmih rednih mesečnih vaj regijskih ekip ARON, ki jih organizira ZRS. V vajah smo uporabljali WINLINK, digitalni sistem za prenos elektronske pošte preko radijskih valov.
V šestem mesecu smo se, skupaj z gorenjsko regijsko ekipo S50AKR udeležili vaje »MOBILNE ENOTE 2016« v organizaciji Uprave RS za jedrsko varnost v sodelovanju z Upravo RS za zaščito in reševanje. Skupaj s profesionalnimi enotami smo vadili prenos odčitanih podatkov iz terena. Uporabljali smo WINLINK za prenos elektronskih sporočil, APRS za prenos telemetrije in FM repetitorje za prenos glasovnih sporočil.
V sedmem mesecu smo se udeležili mednarodnega tekmovanja ekip prve pomoči FACE 2016. Predstavili smo radioamaterko dejavnost, ZRS ter organizacijo in delovanje ARON ekip. Na stojnici smo predstavili analogne in digitalne načine dela kot so WINLINK, APRS, PACKET.
V oktobru je URSZR organizirala vajo »RUŠEVINA GORENJSKA 2016«. V okviru omenjene vaje smo, kot regijska ekipa ARON – S50ALJ dali podporo gorenjski ekipi ARON S50AKR.